Det er ikke alltid de dyreste vinene som gir de beste opplevelsene. Noen ganger finner man ekte perler blant de rimelige vinene på Vinmonopolet. Derfor relanserte vi nylig spalten Ukens rimelige vin, hvor målet er å finne flasker som gir mest mulig kvalitet for pengene.
Denne uken går turen til Veneto i Nord-Italia og en produsent med en lang og stolt historie: Cavalchina.
Familien som satte Custoza på vinkartet
Historien om Cavalchina begynte allerede på 1800-tallet da familien Piona etablerte eiendommen i området sørøst for Gardasjøen. Vingården fikk navnet Cavalchina etter den lille grenden hvor den ligger.
Familien regnes som en av pionerene i området, og var blant de første som tappet og markedsførte den lokale hvitvinen Custoza under eget navn. Gjennom generasjoner har de bygget opp et solid rykte for å produsere viner som kombinerer tradisjon, kvalitet og tilgjengelighet.
I dag drives vingården av fjerde generasjon, som fortsatt legger stor vekt på områdets lokale druesorter og den særegne vintradisjonen rundt Gardasjøen.
Rosé med lange tradisjoner
Bardolino Chiaretto er en av Italias klassiske roséviner. Tradisjonen går tilbake flere hundre år, men det var først på 1900-tallet at vinstilen fikk sitt moderne uttrykk.
Vinene lages på de samme druene som Bardolino-rødvinene, hovedsakelig Corvina, Rondinella og Molinara. Resultatet er ofte lette, elegante og friske roséviner med tydelig fruktpreg og god syre.
Gardasjøens kjølende innflytelse bidrar til å bevare friskheten i druene, noe som gjør området spesielt godt egnet for rosévin.
Ukens rimelige vin
Cavalchina Bardolino Chiaretto 2024

Italia, Veneto, Bardolino
Pris: 159,90 kroner
Poeng: 85/100
Importør: Fondberg AS
Vinen er laget på 60 prosent Corvina, 35 prosent Rondinella og 5 prosent Molinara.
Den har en fin lys rosa farge i glasset. Duften byr på sitrus, røde bær og et lett innslag av urter. I munnen er den frisk og fruktig med bra balanse mellom frukt og syre. Ettersmaken er ren og behagelig.
Dette er en vin som fungerer godt både alene på terrassen og sammen med mat. Prøv den gjerne til feit fisk, grillet laks, reker eller en sommerlig salat.
Til under 160 kroner leverer den mye kvalitet for pengene og viser hvorfor italiensk rosé fortsatt er blant de beste kjøpene på Vinmonopolet.
Konklusjon: En frisk, lettdrikkelig og anvendelig rosévin som passer perfekt til sommeren. Meget bra kjøp.
Les også :
https://godtdrikke.net/godt-drikke-jakter-sommervinen/



