Det er lett å le litt av Beaujolais Nouveau i dag. Alt hysteriet rundt lanseringsdatoer, bannere, ballonger og flasker som nærmest ble sendt ut på markedet før gjæringen var ferdig. Men uten Georges Duboeuf ville sannsynligvis svært få utenfor Frankrike brydd seg særlig om Beaujolais i det hele tatt.

Duboeuf var ikke nødvendigvis mannen bak områdets største viner. Det var heller aldri poenget hans. Han forsto noe mange tradisjonelle produsenter overså: folk måtte først oppdage Beaujolais før de kunne forelske seg i det.

Han ble født i 1933 nær Mâcon i Bourgogne, men det var i Beaujolais han satte sine dypeste spor. Gjennom flere tiår bygget han opp et navn som nærmest ble synonymt med området selv. Ikke nødvendigvis fordi vinene alltid var de største eller mest komplekse – men fordi han forsto noe mange andre overså: vin handler også om glede, tilgjengelighet og historier folk faktisk husker.

Duboeuf vokste opp i en familie med vintradisjoner, og allerede som barn fikk han innsikt i arbeidet i vinmarkene. Onkelen drev vinproduksjon, og Georges lærte tidlig både håndverket og respekten for druene. Etter hvert så han også behovet for å samle små produsenter og gi Beaujolais en tydeligere identitet ut i verden.

Det store gjennombruddet kom med Beaujolais Nouveau. Den unge, fruktige vinen laget på Gamay-druen ble nærmest et internasjonalt fenomen. Hver november ventet folk på lanseringen, og Duboeuf var kanskje den viktigste grunnen til at denne tradisjonen ble kjent langt utenfor Frankrike. På sitt beste var Nouveau frisk, saftig og uhøytidelig. På sitt verste ble det litt for mye markedsføring og litt for lite vin.

Og nettopp der ligger kanskje også Georges Duboeufs plass i vinhistorien.

For mange vinelskere ble Duboeuf et symbol på kommersialiseringen av Beaujolais. Vinene var ofte laget for et bredt publikum, med fokus på stil og tilgjengelighet fremfor dybde og terroir. Samtidig skal man heller ikke glemme at han løftet en hel region økonomisk og ga mange små produsenter muligheten til å overleve.

I 2005 ble firmaet rammet av en skandale knyttet til feilmerking av enkelte viner. Saken skapte overskrifter og ga kritikerne mer ammunisjon. Selv om Duboeuf personlig ikke ble dømt, fikk hendelsen en ripe i lakken på et ellers enormt navn i vinverdenen.

Likevel er det vanskelig å komme utenom betydningen hans.

Georges Duboeuf var en markedsfører av rang. Han skjønte tidlig verdien av design, farger og gjenkjennelige etiketter i en vinverden som ofte tok seg selv veldig høytidelig. Mange lo av de blomstrete etikettene. Enda flere kjøpte flaskene.

Og kanskje er det nettopp derfor han fortsatt huskes.

Ikke fordi han laget Beaujolais’ største viner. Det gjorde andre produsenter. Men fordi han gjorde Beaujolais kjent for millioner av mennesker som ellers aldri ville smakt en dråpe Gamay.

Da Georges Duboeuf døde i 2020, mistet fransk vin en av sine mest synlige og omdiskuterte personligheter. Familiebedriften drives videre av sønnen Franck Duboeuf, og navnet lever fortsatt videre i butikkhyller over hele verden.

For noen vil Georges Duboeuf alltid være mannen som gjorde Beaujolais litt for kommersielt.

For andre var han mannen som reddet regionen fra å bli glemt.

Smakte viner fra Georges Duboeuf

Georges Duboeuf Beaujolais Villages 2023
Frankrike, Burgund, Beaujolais-Villages
Pris: kr 209,90
Poeng: 84/100
Importør: Robert Prizelius AS

Laget på Gamay. Mørk rød farge. Duft av røde bær. Frisk og lett fruktig smak som lever opp til duften. God syre, milde tanniner og en bra ettersmak. En ukomplisert og ærlig Beaujolais som passer fint til lyst kjøtt og enkle retter.

Georges Duboeuf Fleurie La Madone 2022
Frankrike, Burgund, Fleurie
Pris: kr 199,90
Poeng: 86/100
Importør: Robert Prizelius AS

Laget på Gamay. Blårød farge. God og fruktig duft av røde bær med små hint av blomster. Frisk og saftig smak med fin fylde. God syre, milde tanniner og en lang ettersmak. Her får man en mer elegant og klassisk side av Beaujolais. Passer svært godt til sommerens grillkylling. Meget bra kjøp

.

Georges Duboeuf Pinot Noir
Frankrike
Pris: kr 499,90 (300 cl)
Poeng: 80/100
Importør: Robert Prizelius AS

Laget på Pinot Noir. Klar rød farge. Duft av modne røde bær. Rimelig fylde og en enkel, lettdrikkelig stil. Helt ok balanse mellom syre og sødme, milde tanniner og en grei avslutning. Best til lyst kjøtt eller større selskaper hvor volum betyr mer enn kompleksitet.

Les også på Godt Drikke

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst skriv inn din kommentar!
Vennligst skriv inn navnet ditt her

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.