Clos du Jaugueyron har en historie som strekker seg tilbake til 1898, da to gamle parseller, Grand Jaugueyron og Petit Jaugueyron, ble slått sammen til en eiendom på 0,6 hektar i Cantenac, Bordeaux.

Opprinnelig beplantet med klassiske bordeauxdruer, har eiendommen siden 1993 vært i hendene på Michel Théron. Under hans ledelse har Clos du Jaugueyron vokst til nesten 7 hektar, med noen av de beste grusholdige vinmarkene i Macau og Arsac.

Michel Théron

Michel Théron, opprinnelig fra Languedoc, driver eiendommen sammen med sin samboer Stéphanie Destruhaut. De produserer tre viner: én Haut-Médoc og to Margaux, hvor sistnevnte kommer fra 2,71 hektar vinmarker. Siden 2012 har vinene vært sertifisert økologiske og biodynamiske via AB og Demeter, noe som understreker deres forpliktelse til bærekraftig vinproduksjon.

Selv om mange av vinstokkene i Margaux er relativt unge, har Clos du Jaugueyron også eldre stokker på opptil 100 år. Nærheten til Château Palmer gir et unikt terroir, og all drift i vinmarkene skjer manuelt. I kjelleren benytter de en skånsom tilnærming: kun hele druer presses, og fermenteringen foregår med stedegen gjær i små sement- eller ståltanker. Forsiktig mostbehandling og moderat fatbruk resulterer i elegante, terroirdrevne viner.

Clos du Jaugueyron er en av de mest spennende produsentene i regionen, kjent for sin naturlige tilnærming og klassiske Bordeaux-stil – slik vinene var før Robert Parkers innflytelse endret landskapet.

Clos du Jaugueyron Haut-Médoc 2019. Frankrike, Bordeaux, Haut-Médoc. Pris kr. 459,90 Poeng 90/100 Importør:Autentico AS

Ny årgang. Druene er Cabernet Sauvignon 52%, Petit Verdot 6%, Merlot 33% og resten Cabernet Franc. En klar rød farge. God duft av mørke bær, solbær og små hint av fat. Frisk og fruktig med fin fylde på smak. Rund og med en god munnfølelse. Bra balansert syre og sødme. Fin tannin. En lang og god ettersmak. Passer sammen med rødt kjøtt. Meget bra kjøp.

Legg inn en kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.