Det er ikke så ofte jeg blir glad av en pressemelding.
Men da Austrian Wine sendte ut nyheten om 2025-årgangen, kjente jeg et lite sug i magen. For her snakker vi om en årgang som kan bli både fruktig, lettdrikkelig – og rett og slett utrolig hyggelig å ha i glasset.
Litt om bakteppet
2024 var ingen enkel affære for vinbøndene i Østerrike. Lite volum, mye vær og en god dose bekymring. Men 2025 ser ut til å rette opp i det meste. Vekstsesongen har vært stabil, druene har fått modnes uten for mye dramatikk, og innhøstingen ble gjennomført under nesten perfekte forhold.
Resultatet? Viner som skal være fulle av frisk frukt, med en syre som holder det hele levende. Med andre ord: alt vi elsker med østerisk vin, bare enda tydeligere.
Hva kan vi forvente i glasset?

- Grüner Veltliner kommer til å skinne, med grønne epler, sitrus og en liten hvit pepper-tone som får meg til å smile bare jeg skriver det.
- Riesling ser ut til å få en kombinasjon av moden frukt og den slanke, mineralske friskheten som gjør vinene fra Wachau og Kremstal så uimotståelige.
- Til og med de røde druene, som Zweigelt og Blaufränkisch, ser ut til å ha fått en ekstra dytt. Mer saftighet, mindre kant.
Produsentene å følge med på
Det er alltid noen navn som skiller seg ut, og her er fire jeg virkelig gleder meg til å følge i 2025-årgangen:
- Markus Huberi Traisental – mannen som aldri ser ut til å ha en dårlig dag i vinmarken. Hans Grüner Veltliner Berg EL 2023 ble kåret til «Wine of the Year» av James Suckling, så 2025 kan bli enda mer spennende.
- Weingut Pfaffl– de leverer alltid solide viner, og Weissburgunder 2024 fikk høye poengsummer. 2025 kan bli enda friskere.
- Bründlmayeri Kamptal – en klassiker som nesten alltid treffer midt i blinken.
- Meinklang– biodynamiske pionerer fra Burgenland som lager alt fra klassiske Grüner til naturviner i pose. De har en egen evne til å fange friskhet og energi i vinene sine, og 2025 kan bli et lite eventyr for alle som liker det levende og litt annerledes i glasset.
Hvorfor er dette interessant for oss?
Fordi Østerrike gir noen av de mest matvennlige vinene vi kan få på Vinmonopolet. Friskheten gjør dem perfekte til fisk, skalldyr og lyst kjøtt – men jeg har også hatt fantastiske øyeblikk med en Grüner til thailandsk curry.
Og så er det noe fint med viner som ikke trenger ti år i kjelleren før de smaker godt. 2025-årgangen virker som en slik: åpen, fruktig, og tilgjengelig fra første slurk.
Godt Drikke mener
Det kan godt hende at 2025 blir året flere nordmenn virkelig får øynene opp for Østerrike. Jeg skal i hvert fall følge flaskene nøye når de dukker opp på polet. Og jeg lover: finner jeg noe som virkelig er verdt å smake, så deler jeg det her.
Du kan lese mer om vin fra Meinklang her.
Kl. 12:00–16:30 | Billetter: 400 kr (eks. avgift)
🎟️ KJØP BILLETT HER