Tour de Vin 2025 – Etappe 19: Albertville > La Plagne – 129,9 km i hjertet av Savoie
Dato: Fredag 25. juli 2025
Kategori: Fjelletappe
Lengde: 129,9 km
Start: Albertville
Mål: La Plagne
Etter nesten tre uker på franske landeveier, tråkker rytterne seg i dag inn i Savoies dramatiske fjellverden. Etappe 19 i årets Tour de France er kort, intens og brutal – en klassisk fjelletappe hvor klatrerne lukter blod og den gule trøya kan bytte skuldre før man når La Plagne.
Albertville – der OL-arven møter Beaufort og vin
Starten går i Albertville, kjent for å ha arrangert Vinter-OL i 1992 og for sin strategiske plassering i overgangen mellom dal og fjell. Byen er ikke bare sportslig tungvekter – den bærer også med seg et vell av mat- og vinkultur. Diots de Savoie (lokale pølser), kremet polenta og den salte, komplekse Beaufort-osten setter standarden for dagens kulinariske ramme.
Albertville ligger i hjertet av en liten, men voksende vinregion med både hvite og røde viner. De hvite vinene, ofte laget på Jacquère eller Altesse, byr på friskhet og fjellkarakter, mens de røde – særlig laget på Mondeuse – er pepperaktige og strukturerte, perfekt til fjellmaten i regionen.
Drikketips:
- Domaine de Méjane – Savoie Blanc (Jacquère): En lett, steinfruktpreget vin med høy syre. Perfekt aperitiff før racet.
- Louis Magnin Mondeuse: En dyprød, rustikk vin med hint av solbær, pepper og furunål – ideell til diots og Beaufort.
La Plagne – ski, syre og sykler
Målet i dag ligger i den ikoniske skibyen La Plagne, kjent for sin røde lue-logo, sine olympiske bobsleighbaner og sin plass i Tour de Frances historiebok. Ikke siden 2002 har rytterne klatret til dette skistedet, men minnet om Stephen Roches heroiske innsats i 1987 sitter fortsatt i Tour-sjela. Den irske mesteren ble nærmest båret i mål etter å ha kjempet som en løve opp fjellsiden – og sikret senere sammenlagtseieren.
Dagens målgang i La Plagne blir en test i utholdenhet. Den brutale stigningen på slutten – med opptil 9 % stigning over lange strekk – kan skille klinten fra hveten, og gjør dette til en potensiell kongeetappe. Vinneren i dag vil ikke bare være en sterk klatrer, men en som har spart på kreftene og taktikken.
Tour de Vin-refleksjon: Når fjell og vin møtes
Savoie er kanskje mest kjent for snø og ski, men vinene her er blant Frankrikes best bevarte hemmeligheter. Med kjølige netter, høyde og mineralrike jordsmonn, får man viner med lav alkohol, høy syre og stor personlighet. Perfekte for deg som vil ha noe nytt, friskt og ekte.
Ukens vinvalg fra Savoie:
Adrien Berlioz La Cuvée des Gueux 2024
Frankrike, Savoie, Vin de Savoie-Chignin
Pris: Kr 326,90 – Poeng: 90/100
Importør: Blend Wines AS
Drua erJacquère. En fjellfrisk og presis vin fra Adrien Berlioz – et tydelig uttrykk for Chignins kalkrike jordsmonn og Jacquère-druens elegante natur. Duft av sitronblomst, hvit fersken og våt stein. Munnfølelsen er slank, mineralsk og energisk med frisk syre og lav alkohol, men imponerende lengde. Delikat og terroirdrevet, med kjølig nerve og kalkaktig avslutning. Perfekt til sjømat eller alpeinspirert ost. En vin for den som liker det rene og ærlige.
Kl. 12:00–16:30 | Billetter: 400 kr (eks. avgift)
🎟️ KJØP BILLETT HER