I morgen skjer det. Dagen som er bedre enn jul, bursdag og 17. mai til sammen: Tour de France.
Når startskuddet går i Lille 5. juli 2025, er det for 112. gang at verdens største sykkelritt ruller gjennom landsbyer, fjellpass og vinmarker i Frankrike. Tour de France er mer enn et idrettsarrangement – det er en nasjonal myte, en europeisk kulturopplevelse og, for mange av oss, årets store vinreise.
Fra skandale til legende
Touren ble første gang arrangert i 1903 av sportsavisen L’Auto, som et dristig PR-stunt for å øke opplagstallene. Rittet ble umiddelbart en suksess, og selv gjennom verdenskriger, dopingskandaler og kommersialisering har Touren beholdt sin plass i hjertene til millioner.
Heltene har kommet og gått:
Eddy Merckx, «Kannibalen», med sine fem seire.
Bernard Hinault, den siste franske keiseren.
Lance Armstrong, med sine slettede syv triumfer.
Og i dag: Tadej Pogačar, som preger både fjellene og fremtiden.
Norske ryttere og gule drømmer
For oss nordmenn startet eventyret med Jostein Wilmann på 1980-tallet. Det tok virkelig av med Dag Otto Lauritzen, som vant en etappe i 1987 – den første norske seieren i Tourens historie.
Så kom Thor Hushovd, som ikke bare vant poengtrøya to ganger, men også bar den gule trøya og ble verdensmester. Edvald Boasson Hagen fulgte opp med sin elegante stil og sju etappeseire.
I årets Tour har vi store forventninger til:
Tobias Halland Johannessen – klatresterk, uredd og med en instinktiv sans for tempo og angrep. Han kan overraske i fjellene.
Andreas Leknessund – den rolige kraften fra Tromsø, som bar den rosa trøya i Giro d’Italia og nå jakter nye prestasjoner i Frankrike.
Søren Wærenskjold – en råsterk temporytter og spurtmotor som kan bli avgjørende i lagtempo og flate etapper.
Tour de Vin – vinmarkenes ritt
På Godt Drikke følger vi Tour de France med vinbriller. I vår populære Tour de Vin-serie besøker vi områdene syklistene krysser – ikke bare for landskapet, men for smakene.
Hver dag publiserer vi et nytt innlegg om vinen – og iblant ølet, maten og kulturen – langs løypa. Fra Champagne og Chablis til Gaillac og Languedoc, med anbefalinger, produsentportretter og druesorter du kanskje aldri har hørt om.
Mens rytterne kjemper i fjellene, kan du lene deg tilbake med et glass rosé – kanskje fra samme landsby de suser gjennom i sanntid.
Touren er livet – og vinen
Tour de France er lidenskap og lidelse, taktikk og tradisjon. Det er en sommerfortelling vi deler – der svette, støv og solskinn skaper minner.
Enten du følger med for trøyene, tempoet eller terroiret – følg med på Godt Drikke. Hver etappe får sin vin eller øl. Alle med sin historie.
Og mens jeg venter på morgendagen, skåler jeg med en AT – et alternativ til gin og tonic:
Dill ’n Tonic
Fyll glasset helt med is
4 cl Egerö dillakevitt
12 cl Headless Horseman Original Indian Tonic
Sitronzest – vris over rett før servering
En liten dillkvast i glasset
Ren nytelse.
Santé – og god Tour!