André Brunel – tradisjon, terroir og to strålende bag-in-box-viner
Når man snakker om storhet i Rhône-dalen, kommer navnet André Brunel raskt opp. Et navn som forbindes med eleganse, bærekraftig vinproduksjon og ekte håndverk. Nå er to av hans viner tilgjengelig på Bag-in-Box, uten at det går på bekostning av kvalitet. André Brunel Le Mistral Chardonnay og Les Rives d’Alcion byr begge på solid håndverk – og ekte Rhône-karakter i hvert glass.
Familien Brunel – dypt forankret i Châteauneuf-du-Pape
André Brunel var tredje generasjon vinmaker, og familiens historie i vinens tjeneste strekker seg tilbake til tidlig 1900-tall. Eiendommen Les Cailloux, som er deres base i Châteauneuf-du-Pape, er kjent for sine eldgamle vinstokker og kompromissløse tilnærming til terroir. Etter Andrés bortgang i 2022, er det sønnen Fabrice Brunel som viderefører arven – med samme presisjon og lidenskap.
André Brunel Le Mistral Chardonnay, Frankrike, Méditerranée. Pris kr. 400,- Poeng: 85/100 Importør: Best Buys International AS
En fransk chardonnay med friskhet og finesse, oppkalt etter den ikoniske og kraftige vinden Le Mistral som blåser gjennom Rhône-dalen og gir druene både ventilasjon og karakter.
Her får du en vin med sitrus, epler og hint av mineraler. Smaken er frisk og fruktig. Lever opp til duften med epler og sitrus. Bra balansert. Fin ettersmak. Passer utmerket til grillet kylling, salater med sjømat eller som terrassevin på varme dager. Meget bra kjøp.
André Brunel Les Rives d’Alcion, Frankrike, Rhône, Vaucluse. Pris kr. 449,90 Poeng: 86/100 Importør: Best Buys International AS
Navnet kunne vært hentet ut av en gammel middelhavslegende – og det er akkurat den følelsen man får i glasset. Dette er en klassisk Grenache/Syrah-blanding, med et saftig og generøst uttrykk, akkurat slik man forventer fra Sør-Frankrike.
Blårød farge. Duft av mørke bær og urter samt det lille udefinerbare som er sjarmerende. Smaken har bra fylde, frisk og samme mørke bær som i duften. Bra balanse og bra tannin. Perfekt følge til grillet kjøtt, lam med rosmarin eller en god ratatouille. Meget bra kjøp.
Er Bag-in-Box fremtiden for fransk vin?
Begge vinene viser at god fransk vin ikke trenger kork og flaske for å levere kvalitet. Bag-in-box-formatet er miljøvennlig, praktisk og, i dette tilfellet, imponerende godt laget. Fabrice Brunel har lykkes i å overføre husets stil til et moderne format – uten kompromiss.