Det finnes vin som prøver å imponere. Og så finnes det vin som ikke bryr seg.
Gaillac tilhører den siste kategorien. Kanskje er det derfor jeg stadig vender tilbake hit.
Dette sørvestfranske området, et stykke øst for Toulouse, har aldri vært spesielt opptatt av hva resten av vinverdenen driver med. Mens Bordeaux perfeksjonerte sitt uttrykk og Champagne bygget sitt image, fortsatte Gaillac å lage vin slik de alltid hadde gjort. Litt sta, litt egenrådig – og ofte langt mer interessant enn ryktet skulle tilsi.
Det er særlig én stil som gjør området verdt å følge med på: méthode ancestrale.
Dette er ikke en moderne oppfinnelse forkledd som tradisjon. Det er faktisk motsatt. Metoden regnes som en av de eldste måtene å lage musserende vin på. Prinsippet er enkelt: gjæringen stoppes før den er ferdig, vinen tappes på flaske, og så får naturen gjøre resten. Når gjæringen starter igjen i flasken, dannes det kullsyre – uten tilsetninger, uten teknisk kontroll, uten sikkerhetsnett.
Resultatet er en vin som ikke oppfører seg helt som den skal.
Boblene er mykere, nesten forsiktige. Alkoholen er lav. Det er ofte en liten restsødme, men uten at det blir tungt. Og noen ganger er vinen lett uklar, med et svakt slør som minner deg om at dette er et levende produkt, ikke et fabrikkresultat.
Sammenlignet med Champagne blir forskjellen tydelig. Der Champagne handler om presisjon, kontroll og konsistens, handler méthode ancestrale mer om aksept. Om å la prosessen gå sin gang. Det gir ikke alltid perfekte viner – men det gir ofte personlige viner.
Og så er det druen.
I Gaillac er det særlig Mauzac som dominerer denne stilen. Det er ikke en drue som imponerer ved første møte. Den lukter gjerne av eple, litt pære, kanskje et svakt oksidativt preg. Den kan virke enkel, nesten anonym. Men i riktig sammenheng – og særlig i méthode ancestrale – får den en egen nerve. Den gir vinene friskhet og en lett rustikk sjarm som er vanskelig å kopiere andre steder.
Det er her produsenter som Jean Albert & Fils kommer inn.
Dette er ikke et navn du finner i glansede vinmagasiner. Det er heller ikke poenget. De representerer en type vinproduksjon som er i ferd med å bli sjelden: familieeid, tradisjonsbunden og lite interessert i å tilpasse seg markedet.
Vinene deres på méthode ancestrale er et godt eksempel på hva Gaillac kan være når det får være i fred. Lette, fruktige, men ikke polerte. Det er noe uferdig over dem – ikke som en feil, men som en del av uttrykket. Litt som en setning som ikke avsluttes, men likevel treffer. Det er ikke vin for alle. Og det er heller ikke vin du nødvendigvis blir forelsket i ved første glass.
Men det er vin du husker.
I en tid der stadig flere viner smaker mer eller mindre likt, er det noe befriende med flasker som ikke forsøker å være perfekte. Méthode ancestrale fra Gaillac er nettopp det: et lite stykke vinhistorie som fortsatt lever, og som – kanskje litt motvillig – passer overraskende godt inn i vår tid.
For vi leter jo etter det samme igjen nå. Lavere alkohol. Mindre manipulasjon. Mer opprinnelse. Gaillac har aldri sluttet med det. Og kanskje er det derfor området igjen føles relevant.
Dom. de Labarthe Gaillac Méthode Ancestrale
Frankrike, Sørvest, Gaillac
Pris: 277,60 kr
Poeng: 88/100
Importør: Heyday Wines AS
Druen er Mauzac. Lys gulgrønn i glasset, med fine, små bobler. Duft av epler, sitrus og et lett preg av pære og kjeks. Fruktig og frisk i munnen, med god fylde og en balansert syre som spiller fint mot en svak restsødme. Avslutningen er ren, lett tørr og behagelig.
En vin for rolige kvelder. Og et meget godt kjøp.



