Tour de Vin – Etappe 16: Montpellier > Mont Ventoux – En duell mellom vind og vilje
Dato: 22. juli 2025 | Distanse: 171,5 km | Type: Fjell
Noen etapper i Tour de France skriker etter vin – andre roper av smerte. Dagens etappe gjør begge deler. Fra solfylte, akademiske Montpellier, med sine elegante Coteaux du Languedoc-viner, slynger feltet seg nordover mot et av sykkelsportens mest myteomspunne fjell: Mont Ventoux – den hårløse kjempen som har både kronet helter og knust legender.
Montpellier – Languedocs vinøse hjerte
Montpellier er kanskje mest kjent for sitt pulserende studentliv, poeten Paul Valéry, og sin lange medisinske historie. Men for oss vinelskere er det en annen puls som slår sterkt her – den fra druene som dyrkes i skråningene rundt byen. Her finner vi de rike og aromatiske rødvinene fra Pic Saint-Loup, de elegante og ofte mineralske Faugères, og de krydrede, strukturerte vinene fra Saint-Chinian.
Vinvalg fra Montpellier og omegn:
- 🍷 Mas Bruguière L’Arbouse Pic Saint-Loup 2020 – (Vinmonopolet: Varenr. 13998201 | Kr 269,-)
En blend av Syrah og Grenache. Mørke bær, pepper og middelhavsurter. Fast og lang ettersmak – akkurat som dagens etappeprofil.
Mont Ventoux – Der vinden visker og minnet hyler
Mont Ventoux er ikke et fjell. Det er en prøve. En vegg av varme og vind, og et alter for sykkelguder og demoner. Her døde Tom Simpson, her løp Chris Froome uten sykkel, og her vant Wout van Aert med overmenneskelig kraft. I dag skal rytterne klatre fra lavlandet og inn i historiens motbakke – 1 912 meter over havet.
Rundt foten av fjellet finnes ikke bare lidelse, men også velsignelse. Regionen Ventoux AOC gir oss noen av de beste og mest undervurderte vinene i Sør-Frankrike. De er saftige, lett krydret og med en røff eleganse – akkurat som landskapet.
Dagens vinanbefaling fra foten av Ventoux
🍷 Bonpas Ventoux Grande Réserve des Challières– (Vinmonopolet: Varenr. 11267401 | Kr 149,90)
Grenache og Syrah i harmonisk samspill. Kirsebær, urter, litt lakris og jordlige toner. En vin som passer til røffe etapper og grillet lam.
Mat-tips til etappen:
Mont Ventoux handler ikke bare om vin – det handler også om trøfler, Sault-lam, og berlingots de Carpentras. En grilltallerken med lam, rosmarin og hvitløk, servert med dagens Ventoux-rødvin – og kanskje et dryss av sommerens første kirsebær – det er Frankrike. Det er Touren.
Tour de Vin Refleksjon:
«Il n’est pas fou qui monte au Ventoux, mais fou qui y retourne.» – Det er ikke galskap å bestige Ventoux én gang. Det er galskap å gjøre det igjen. Men i vinens verden, som i sykkelens, vender vi alltid tilbake. Til smaken. Til lidenskapen. Til fjellet.
Santé et souffrance.
Kl. 12:00–16:30 | Billetter: 400 kr (eks. avgift)
🎟️ KJØP BILLETT HER