Litt sør for Beaune, i Sainte-Marie-La-Blanche, finner vi Dom. Joël Remy – et familieeid vinhus med dype røtter og sterk lokal forankring.

Som den eneste helårsdyrkeren i landsbyen driver Joël Remy i dag rundt 12 hektar med vinmark, fullstendig dedikert til produksjon av Burgund-viner. Familien drev opprinnelig med poly­kultur, men etter andre verdenskrig ble fokuset gradvis flyttet mot vin.


Historien bak Dom. Joël Remy

Domenet kan spores tilbake til 1857, da virksomheten besto av husdyr, korn og vin. Etter hvert ble bordvinproduksjonen lagt til side, og i 1988 tok Joël Remy over med en tydelig satsing på flaskemodnet vin. Dette ble startpunktet for det Dom. Joël Remy vi kjenner i dag – et vinhus med respekt for tradisjon, terroir og kvalitet.


Vinmarker og appellasjoner

Domaineets vinmarker dekker flere klassiske Burgund-appellasjoner:

  • Pommard

  • Aloxe-Corton

  • Savigny-lès-Beaune

  • Saint-Aubin

  • Chorey-lès-Beaune

Cirka 70 % av produksjonen er rødvin basert på Pinot Noir, inkludert flere premier crus. Resten er hvite viner laget på Bourgogne Aligoté og Chardonnay, blant annet fra Saint-Aubin premier cru.


Stil og produksjon

Vinene til Dom. Joël Remy bærer preg av autentisk terroir og tradisjonelt håndverk.

  • De røde er elegante, med friske tanniner, saftig frukt og balansert syre.

  • De hvite – særlig Chardonnay – har struktur, friskhet og mineralitet, ofte med et hint av flint.

Resultatet er viner som kombinerer klassisk Burgund-stil med høy drikkeglede, og som leverer mye kvalitet for pengene.


Smaksnotater og anbefalinger

Joël Remy Beaune 1er Cru Les Cent Vignes 2022

  • Drue: Pinot Noir

  • Appellasjon: Beaune Premier Cru

  • Pris: kr. 539,90

  • Poeng: 90/100

  • Importør: Plus Vini AS

Dyp rød farge med et blålig skjær. Duft av kirsebær og markjordbær. Smaken følger opp duften med elegant fylde og rundhet. Balansert syre, sødme og tanniner. Lang og flott ettersmak.
Matmatch: Perfekt til kylling og annet lyst kjøtt.
➡️ Meget bra kjøp.


Joël Remy Savigny-lès-Beaune Les Fourneaux 2022

  • Drue: Pinot Noir

  • Appellasjon: Savigny-lès-Beaune

  • Pris: kr. 439,90

  • Poeng: 89/100

  • Importør: Plus Vini AS

Klar rød farge. Dufter av kirsebær og et hint av bringebær. Frisk og fruktig smak med fin fylde. God syre, tydelige tanniner og en lang avslutning.
Matmatch: Lyst kjøtt og fugl.
➡️ Meget bra kjøp.

🎄 Juletrefest for voksne – 15. november på Radisson Blu i Tromsø!
Kl. 12:00–16:30 | Billetter: 400 kr (eks. avgift)
🎟️ KJØP BILLETT HER

Legg inn en kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.